Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16LF18324T-I/SL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16LF18324T-I/SL
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2673
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 11x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number PIC16LF18324
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 14-SOIC