FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16LF18445T-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16LF18445T-I/SO
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4366
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 14KB (8K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 17x12b; D/A 1x5b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number PIC16LF18445
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 14KB (8K x 14) FLASH 20-SOIC