FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC16LF18854-I/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC16LF18854-I/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1768
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 16F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC16LF18854
PIC PIC® XLP™ 16F Microcontroller IC 8-Bit 32MHz 7KB (4K x 14) FLASH 28-SPDIP