Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC17C42A-16/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC17C42A-16/P
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5641
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (2K x 16) OTP 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 17C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 16MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 232 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC17C42
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 16MHz 4KB (2K x 16) OTP 40-PDIP