FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC17C43-25I/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC17C43-25I/L
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2702
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)
Series PIC® 17C
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 454 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 6V
Data Converters -
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number PIC17C43
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 8KB (4K x 16) OTP 44-PLCC (16.59x16.59)