FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC17C756A-33E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC17C756A-33E/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7936
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 64-TQFP (10x10)
Series PIC® 17C
Package Tray
Core Size 8-Bit
Speed 33MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 50
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type OTP
EEPROM Size -
RAM Size 902 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC17C756
PIC PIC® 17C Microcontroller IC 8-Bit 33MHz 32KB (16K x 16) OTP 64-TQFP (10x10)