Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F04Q40-E/SL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F04Q40-E/SL
  • Package: 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2014
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 12
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 1x12b; D/A 2x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 14-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 14-SOIC
Base Product Number PIC18F04Q40
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 14-SOIC