FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F1220-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F1220-E/SS
  • Package: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6160
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-SSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 16
Program Memory Size 4KB (2K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 7x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC18F1220
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 4KB (2K x 16) FLASH 20-SSOP