FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F24Q10-I/STX
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F24Q10-I/STX
  • Package: 28-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7421
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa)
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x10b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (4x4)
Base Product Number PIC18F24
PIC PIC® XLP™ 18Q, Functional Safety (FuSa) Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 16KB (16K x 8) FLASH 28-VQFN (4x4)