FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F2680-H/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F2680-H/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9910
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SPDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 25MHz
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC18F2680
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 25MHz 64KB (32K x 16) FLASH 28-SPDIP