FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F27J53T-I/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F27J53T-I/SS
  • Package: 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7567
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18J
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 48MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 22
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 3.8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.15V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 28-SSOP
Base Product Number PIC18F27
PIC PIC® XLP™ 18J Microcontroller IC 8-Bit 48MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-SSOP