FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F27Q84-E/5N
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F27Q84-E/5N
  • Package: 28-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5980
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-VQFN (6x6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity CANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-VQFN (6x6)
Base Product Number PIC18F27
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 28-VQFN (6x6)