FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F45Q43T-I/MP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F45Q43T-I/MP
  • Package: 40-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4612
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-QFN (5x5)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18F
Package Cut Tape (CT)
Product Status Discontinued at Digi-Key
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-QFN (5x5)
Base Product Number PIC18F45
PIC PIC® XLP™ 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-QFN (5x5)