FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F46Q43-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F46Q43-I/P
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 398
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 36
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 35x12b; D/A 1x8b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC18F46
PIC PIC® XLP™ 18F Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 64KB (64K x 8) FLASH 40-PDIP