Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F8410-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F8410-I/PT
  • Package: 80-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6534
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tray
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity EBI/EMI, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 70
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-TQFP
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Base Product Number PIC18F8410
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)