FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18F87K90T-I/PTRSL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18F87K90T-I/PTRSL
  • Package: 80-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4674
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LCD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 69
Program Memory Size 128KB (64K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 4K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 5.5V
Data Converters A/D 24x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 80-TQFP
Supplier Device Package 80-TQFP (12x12)
Base Product Number PIC18F87
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 128KB (64K x 16) FLASH 80-TQFP (12x12)