FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF13K22-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF13K22-I/ML
  • Package: 20-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4698
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 17
Program Memory Size 8KB (4K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 256 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 20-QFN (4x4)
Base Product Number PIC18LF13
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 8KB (4K x 16) FLASH 20-QFN (4x4)