FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF2410-I/ML
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF2410-I/ML
  • Package: 28-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6981
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)
Parameters
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 25
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN (6x6)
Base Product Number PIC18LF2410
Mfr Microchip Technology
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 28-QFN (6x6)