FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF25K80T-I/MM
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF25K80T-I/MM
  • Package: 28-VQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3498
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-QFN-S (6x6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 18K
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 8-Bit
Speed 64MHz
Connectivity ECANbus, I²C, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 24
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
RAM Size 3.6K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 8x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-VQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-QFN-S (6x6)
Base Product Number PIC18LF25
PIC PIC® XLP™ 18K Microcontroller IC 8-Bit 64MHz 32KB (16K x 16) FLASH 28-QFN-S (6x6)