Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF442-I/P
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF442-I/P
  • Package: 40-DIP (0.600", 15.24mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7798
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-PDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 16KB (8K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 768 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 40-DIP (0.600", 15.24mm)
Supplier Device Package 40-PDIP
Base Product Number PIC18LF442
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 16KB (8K x 16) FLASH 40-PDIP