FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF452-I/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF452-I/L
  • Package: 44-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tube
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 34
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 44-PLCC (16.59x16.59)
Base Product Number PIC18LF452
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-PLCC (16.59x16.59)