FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF458-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF458-I/PT
  • Package: 44-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9957
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tray
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 33
Program Memory Size 32KB (16K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1.5K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 8x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-TQFP
Supplier Device Package 44-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC18LF458
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 32KB (16K x 16) FLASH 44-TQFP (10x10)