FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC18LF6680T-I/L
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC18LF6680T-I/L
  • Package: 68-LCC (J-Lead)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2309
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 68-PLCC (24.23x24.23)
Parameters
RAM Size 3.25K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 5.5V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package 68-PLCC (24.23x24.23)
Base Product Number PIC18LF6680
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 18F
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor PIC
Core Size 8-Bit
Speed 40MHz
Connectivity CANbus, I²C, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 64KB (32K x 16)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 1K x 8
PIC PIC® 18F Microcontroller IC 8-Bit 40MHz 64KB (32K x 16) FLASH 68-PLCC (24.23x24.23)