FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24F08KL301-E/SS
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24F08KL301-E/SS
  • Package: 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5224
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SSOP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 8KB (2.75K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 256 x 8
RAM Size 1K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters -
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SSOP (0.209", 5.30mm Width)
Supplier Device Package 20-SSOP
Base Product Number PIC24F08KL301
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 8KB (2.75K x 24) FLASH 20-SSOP