FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24F16KA301-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24F16KA301-I/SO
  • Package: 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7285
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 20-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 18
Program Memory Size 16KB (5.5K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size 512 x 8
RAM Size 2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V
Data Converters A/D 12x12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 20-SOIC
Base Product Number PIC24F16KA301
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 16KB (5.5K x 24) FLASH 20-SOIC