FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ128DA206-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ128DA206-I/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 67
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tray
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, GFX, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 52
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 96K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC24FJ128DA206
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)