FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ128GA606-E/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ128GA606-E/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Stock: 5101
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tray
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x12b SAR
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC24FJ128GA606
PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 64-TQFP (10x10)