FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ128GB610T-I/BG
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ128GB610T-I/BG
  • Package: 121-TFBGA
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5272
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 85
Program Memory Size 128KB (43K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x10/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 121-TFBGA
Supplier Device Package 121-TFBGA (10x10)
Base Product Number PIC24FJ128GB610
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (43K x 24) FLASH 121-TFBGA (10x10)