FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ128GL302-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ128GL302-I/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Stock: 244
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 128KB (128K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 9x10/12b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC24FJ128GL302
PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 28-SOIC