FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ256GL406T-I/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ256GL406T-I/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 1289
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals DMA, LCD, PWM, WDT
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 24x10/12b; D/A 1x10b
Oscillator Type External
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC24FJ256GL406
PIC Automotive, AEC-Q100, PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)