FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ32GA002-E/SP
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ32GA002-E/SP
  • Package: 28-DIP (0.300", 7.62mm)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7563
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SPDIP
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tube
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, PMP, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Mounting Type Through Hole
Package / Case 28-DIP (0.300", 7.62mm)
Supplier Device Package 28-SPDIP
Base Product Number PIC24FJ32GA002
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SPDIP