FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ32GA102T-I/SO
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ32GA102T-I/SO
  • Package: 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 6058
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® XLP™ 24F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package 28-SOIC
Base Product Number PIC24FJ32GA102
PIC PIC® XLP™ 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-SOIC