Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ32GP202-I/MV
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ32GP202-I/MV
  • Package: 28-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 637
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-UQFN (4x4)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 21
Program Memory Size 32KB (11K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 10x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 28-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 28-UQFN (4x4)
Base Product Number PIC24FJ32
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 32KB (11K x 24) FLASH 28-UQFN (4x4)