FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ512GB606T-I/MR
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ512GB606T-I/MR
  • Package: 64-VFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 4941
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (170K x 24) FLASH 64-QFN (9x9)
Parameters
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 64-QFN (9x9)
Base Product Number PIC24FJ512GB606
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tape & Reel (TR)
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 512KB (170K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 512KB (170K x 24) FLASH 64-QFN (9x9)