FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC24FJ64GU205-I/M4
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC24FJ64GU205-I/M4
  • Package: 48-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3949
  • Bulk purchase price:
  • Description: PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)
Parameters
Number of I/O 38
Program Memory Size 64KB (22K x 24)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 13x12b SAR
Oscillator Type External, Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Base Product Number PIC24FJ64GU205
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 24F
Package Tube
Product Status Active
Core Processor PIC
Core Size 16-Bit
Speed 32MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
PIC PIC® 24F Microcontroller IC 16-Bit 32MHz 64KB (22K x 24) FLASH 48-UQFN (6x6)