FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC32MM0032GPL036T-I/MV
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC32MM0032GPL036T-I/MV
  • Package: 40-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5320
  • Bulk purchase price:
  • Description: MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-UQFN (5x5)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MM
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 29
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 14x10/12b; D/A 1x5b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 40-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 40-UQFN (5x5)
Base Product Number PIC32MM0032GPL036
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 32KB (32K x 8) FLASH 40-UQFN (5x5)