FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC32MM0256GPM048-I/M4
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC32MM0256GPM048-I/M4
  • Package: 48-UFQFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 7
  • Bulk purchase price:
  • Description: MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-UQFN (6x6)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MM
Package Tube
Product Status Active
Core Processor MIPS32® microAptiv™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 25MHz
Connectivity IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, HLVD, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 38
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 32K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2V ~ 3.6V
Data Converters A/D 17x10/12b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 48-UFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package 48-UQFN (6x6)
Base Product Number PIC32MM0256GPM048
MIPS32® microAptiv™ PIC® 32MM Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 25MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-UQFN (6x6)