FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC32MX170F256DT-50I/TL
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC32MX170F256DT-50I/TL
  • Package: 44-VFTLA Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5136
  • Bulk purchase price:
  • Description: MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6)
Series PIC® 32MX
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Obsolete
Core Processor MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 50MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Number of I/O 35
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 64K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 13x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 44-VFTLA Exposed Pad
Supplier Device Package 44-VTLA (6x6)
Base Product Number PIC32MX170
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 50MHz 256KB (256K x 8) FLASH 44-VTLA (6x6)