FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PIC32MX420F032H-40V/PT
  • Manufacturer: Microchip Technology
  • Product NO: PIC32MX420F032H-40V/PT
  • Package: 64-TQFP
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 18
  • Bulk purchase price:
  • Description: MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)
Parameters
Mfr Microchip Technology
Series PIC® 32MX
Package Tray
Product Status Active
Core Processor MIPS32® M4K™
Core Size 32-Bit Single-Core
Speed 40MHz
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, PMP, SPI, UART/USART, USB OTG
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O 53
Program Memory Size 32KB (32K x 8)
Program Memory Type FLASH
EEPROM Size -
RAM Size 8K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 2.3V ~ 3.6V
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Operating Temperature -40°C ~ 105°C (TA)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 64-TQFP
Supplier Device Package 64-TQFP (10x10)
Base Product Number PIC32MX420
MIPS32® M4K™ PIC® 32MX Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 40MHz 32KB (32K x 8) FLASH 64-TQFP (10x10)