Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PJD11N06A-AU_L2_000A1
  • Manufacturer: Panjit International Inc.
  • Product NO: PJD11N06A-AU_L2_000A1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 60 V 3.7A (Ta), 11A (Tc) 2.4W (Ta), 30W (Tc) Surface Mount TO-252
Parameters
Mfr Panjit International Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 3.7A (Ta), 11A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 75mOhm @ 6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 9.3 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 509 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2.4W (Ta), 30W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-252
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Product Number PJD11
N-Channel 60 V 3.7A (Ta), 11A (Tc) 2.4W (Ta), 30W (Tc) Surface Mount TO-252