FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PJD16P04-AU_L2_000A1
  • Manufacturer: Panjit International Inc.
  • Product NO: PJD16P04-AU_L2_000A1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 40 V 5A (Ta), 16A (Tc) 2W (Ta), 22W (Tc) Surface Mount TO-252
Parameters
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number PJD16
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 40 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 5A (Ta), 16A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 45mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8.3 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 929 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 22W (Tc)
P-Channel 40 V 5A (Ta), 16A (Tc) 2W (Ta), 22W (Tc) Surface Mount TO-252