FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PJD50N10AL-AU_L2_000A1
  • Manufacturer: Panjit International Inc.
  • Product NO: PJD50N10AL-AU_L2_000A1
  • Package: TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
  • Stock: 1
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 100 V 6.3A (Ta), 42A (Tc) 2W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount TO-252
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.3A (Ta), 42A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 25mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 29 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 1485 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 2W (Ta), 83W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Base Product Number PJD50
N-Channel 100 V 6.3A (Ta), 42A (Tc) 2W (Ta), 83W (Tc) Surface Mount TO-252