Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMH600UNEH
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMH600UNEH
  • Package: 3-XFDFN
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 9
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 800mA (Ta) 370mW (Ta), 2.2W (Tc) Surface Mount DFN0606-3
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 800mA (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.2V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 620mOhm @ 600mA, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 950mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 0.31 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 21.3 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 370mW (Ta), 2.2W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN0606-3
Package / Case 3-XFDFN
Base Product Number PMH600
N-Channel 20 V 800mA (Ta) 370mW (Ta), 2.2W (Tc) Surface Mount DFN0606-3