Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMN100EPAX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMN100EPAX
  • Package: SC-74, SOT-457
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 60 V 2.5A (Ta) 660mW (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount 6-TSOP
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101, TrenchMOS™
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 130mOhm @ 2.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 3.2V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 17 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 616 pF @ 30 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 660mW (Ta), 7.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-TSOP
Package / Case SC-74, SOT-457
Base Product Number PMN100
P-Channel 60 V 2.5A (Ta) 660mW (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount 6-TSOP