Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMN25ENEAX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMN25ENEAX
  • Package: SC-74, SOT-457
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 6.4A (Ta) 667mW (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount 6-TSOP
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 6.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 24mOhm @ 6.4A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 14 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 440 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 667mW (Ta), 7.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-TSOP
Package / Case SC-74, SOT-457
Base Product Number PMN25
N-Channel 30 V 6.4A (Ta) 667mW (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount 6-TSOP