Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMN30UNH
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMN30UNH
  • Package: SC-74, SOT-457
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 5
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 530mW (Ta), 4.46W (Tc) Surface Mount 6-TSOP
Parameters
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 30 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 4.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 40mOhm @ 4.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 12 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 635 pF @ 15 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 530mW (Ta), 4.46W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 6-TSOP
Package / Case SC-74, SOT-457
Mfr Nexperia USA Inc.
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 530mW (Ta), 4.46W (Tc) Surface Mount 6-TSOP