Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMPB12R5UPEX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMPB12R5UPEX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 2
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 9.4A (Ta) 1.9W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020M-6
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series -
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 9.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 1.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 14.4mOhm @ 9.4A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 900mV @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 38 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2000 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.9W (Ta), 12.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN2020M-6
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number PMPB12
P-Channel 20 V 9.4A (Ta) 1.9W (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020M-6