Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMPB20XNEAX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMPB20XNEAX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 20 V 7.5A (Ta) 460mW (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type N-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 7.5A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 20mOhm @ 7.5A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.25V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 15 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 930 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 460mW (Ta), 12.5W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package DFN2020MD-6
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number PMPB20
N-Channel 20 V 7.5A (Ta) 460mW (Ta), 12.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6