FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMPB215ENEA/FX
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMPB215ENEA/FX
  • Package: 6-UDFN Exposed Pad
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 3
  • Bulk purchase price:
  • Description: N-Channel 80 V 2.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount DFN2020MD-6
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q101
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 80 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.8A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 230mOhm @ 1.9A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id 2.7V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 7.2 nC @ 10 V
Vgs (Max) ±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 215 pF @ 40 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 1.6W (Ta)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Package / Case 6-UDFN Exposed Pad
Base Product Number PMPB215
N-Channel 80 V 2.8A (Ta) 1.6W (Ta) Surface Mount DFN2020MD-6