Trustpilot
FIRST SHOPPING ORDER
FIRST ORDER
FREE 10% DISCOUNT
EXCLUSIVE TO NEW CUSTOMERS
banner_page
PMV100XPEAR
  • Manufacturer: Nexperia USA Inc.
  • Product NO: PMV100XPEAR
  • Package: TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
  • Datasheet: PDF
  • Stock: 26
  • Bulk purchase price:
  • Description: P-Channel 20 V 2.4A (Ta) 463mW (Ta), 1.9W (Tc) Surface Mount TO-236AB
Parameters
Mfr Nexperia USA Inc.
Series Automotive, AEC-Q100
Package Tape & Reel (TR)
Product Status Active
FET Type P-Channel
Technology MOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss) 20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 2.4A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs 128mOhm @ 2.4A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id 1.25V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 6 nC @ 4.5 V
Vgs (Max) ±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 386 pF @ 10 V
FET Feature -
Power Dissipation (Max) 463mW (Ta), 1.9W (Tc)
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package TO-236AB
Package / Case TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Base Product Number PMV100
P-Channel 20 V 2.4A (Ta) 463mW (Ta), 1.9W (Tc) Surface Mount TO-236AB